Sportovní gymnastika mužů

Sportovní gymnastika mužů se v některých disciplínách poměrně liší od ženské části tohoto sportu. Prvním společnou soutěží, kterou disponuje jak ženská, tak mužská sportovní gymnastika, jsou bezesporu prostná. Koberec, který se používá pro tento druh cvičení, má míry 12 krát 12 metrů. Muži cvičí bez doprovodu hudby. V sestavách jednotlivých závodníků najdeme jak prvky akrobatiky, tak také různé gymnastické figury. Další společnou disciplínou je přeskok. Až do roku 2000 muži absolvovali tuto disciplínu na koni, jenž byl postaven podélným způsobem. V současné době se skáče stejně jako u žen nad přeskokovým stolem. Ve víceboji muži skáčou pouze jednou, ve finále jednotlivců však musí předvést přeskoky dva. Základem celého přeskoku je pochopitelně odraz jednotlivých závodníků. Ti neskáčou přímo ze země, ale z takzvaného rondátu, což je odborný výraz pro speciální odrazový můstek. Ti nejlepší gymnasté jsou schopni předvést po odrazu dokonce i salto s obratem. Jedním z absolutně nejsložitějších cviků je třeba přemet vpřed doplněný dvojným saltem.

Velmi žádanou disciplínou jsou kruhy. Ty jsou zavěšeny na lanech oba ve stejné výšce. Muži, kteří na tomto nářadí cvičí, se musí věnovat mimo jiné také posilování, a to zejména horní poloviny těla, jelikož tato disciplína je silově obrovsky náročná. Klasickou disciplínou, která se řadí mezi sportovní gymnastiků mužů, jsou také bradla. Ta jsou představována stejně jako u žen dvěmi souběžnými latěmi, na kterých jsou muži schopni předvést velmi obtížné toče veletoče. Cvičení na bradlech je poměrně nebezpečné, ale světová špička jej zvládá opravdu precizně. Poslední disciplínou mužské sportovní gymnastiky je hrazda. Ta se vyznačuje zejména velmi složitými kombinace točů a také salty, která gymnasté předvádějí při dopadu.

2 thoughts on “Sportovní gymnastika mužů

  1. Provozuji gymnastiku na poloprofesionální úrovni a jsem rád, že jsem se dozvěděl o kinesiology tape . Je užitečná, pokud potřebujete zpevnit namoženou část těla.

Napsat komentář